Hand made in the Czech Republic
DESLES.cz

Desles was established as a subsidiary association of the company with more than 25 years of tradition. Meaning Desles is quite simple. We focused on what we produce and where it comes from. It’s two words together design and forest. We make design things from the forest. Combining work on design and precise craftsmanship that gives rise to unique. We are here because we formed the original things with reference to the past. Therefore, to put their products inlays. We use the technique of brushing, gluing. We try to differentiate ourselves and do things a little differently.


Wooden Bow Tie Chessboard

Ručně dělaný luxusní motýlek Šachovnice vznikl skládáním jasanu a teaku a  následně byl ošetřen speciálním olejem. Motýlek je kombinován s koženou omotávkou.
Nastavitelný kožený řemínek umožňuje pohodlné nošení pro pravé gentlemany.

Buy a Wooden Bow Ties

Wooden Bow Tie Traveler

Handcrafted luxury traveler butterfly – cherry and then treated with a special oil. Bow tie is kombinovám with a wooden clasp ovankgkol. Adjustable leather strap provides a comfortable fit for a gentleman.

Buy a Wooden Bow Ties

Dřevěné srdíčko

Ručně  dělané dřevěné srdíčko vzniklo skládáním jasanu a teaku a  následně bylo ošetřeno speciálním olejem. Řetízek je z chirurgické oceli.

Buy a Wooden Bow Ties

Zuri

Dámská brož Zuri, je vyrobena z třešně a zdobena skleněným kamínkem. Tato brož dokonale doplní každodenní i společenský outfit

Buy a Wooden Bow Ties